Dalekohled je tak užitečným společníkem, ať už míříte do přírody za účelem lovu, pozorování zvěře, využití ale najde i v pracovní oblasti.
Binokulár, nebo monokulár?
Pokud mluvíme o dalekohledech, nejčastěji jsou v této oblasti skloňovány 2 slova – monokulár a binokulár. Monokuláry jsou dalekohledy určeny jen pro jedno oko, jsou menší a tím pádem i skladnější, zároveň je však jejich použití méně pohodlné než použití binokuláru. Použití binokulárů je navíc nejenom pohodlnější, ale zároveň nabízejí více možností využití.
Pro lepší zamíření
S jistým typem dalekohledu se navíc setkáme i u zbraní – puškohledy a kolimátory asi nejspíš nejsou zařízeními, které by představovali pro členy ozbrojených doprovodů či pořádkové služby novinku. Puškohledy představují soustavu čoček, které jsou sestaveny tak, aby svému uživateli přiblížili vzdálený cíl a tím usnadnili následný výstřel. Běžně jsou puškohledy vybaveny zaměřovacím křížem, který pomůže určit, kam střela poletí. Puškohledy jsou využívány především při střelbě na větší vzdálenost.
Střelbu pak výrazně usnadňuje i kolimátor. Sklíčko tohoto zařízení promítá tečku či jiný objekt, který označuje dopad střel. Na rozdíl od puškohledů se kolimátory využívají především při střelbě na menší vzdálenost.
Zaměřeno na laser
Zapomenout nesmíme ani na laserové zaměřovače. Co je jejich úkolem je poměrně jasné – označit tečkou místo, kam dopadnou střely. Tato zařízení využívají zesíleného toku světla a jsou používána jak u krátkých, tak u dlouhých zbraní. Na rozdíl od kolimátorů a puškohledů je označení zpravidla viditelné i pro okolí.