Používání brýlí tedy není vhodné podceňovat – pokud by se tak stalo, může mít tento krok i fatální důsledky.
Ochrana při práci
Úplnou samozřejmostí by měla být ochrana zraku během pracovních aktivit (pokud se jedná o rizikovou činnost). Pokud člověk pracuje v kanceláři, ochrana samozřejmě není příliš potřeba, při fyzicky náročnějších činnostech však může být situace zcela jiná.
Slunce není vždy přítel
Zároveň je třeba si přiznat, že své oči je chránit i v případě, že nejste ohroženi odletujícími třískami či jinými částicemi. Ne vždy je přítelem také slunce. UV záření našim očím rozhodně neprospívá, používání kvalitních brýlí s UV filtrem při pobytu na slunci by tak mělo být samozřejmostí.
A co polarizační efekt?
Za zmínku stojí také polarizační efekt. O čem je řeč? Asi každého z nás někdy oslnilo odrážející se světlo – ať už při jízdě autem, procházce kolem vodní hladiny či chůze zasněženou krajinou. A právě polarizační efekt dokáže zamezit tomu, aby nás odrážející světlo oslňovalo.
Ubrat světla, přidat tmy
U brýlí nás také zajímá tzv. zatemnění. I v tomto případě se jedná o ochranný efekt. Zatemnění se označuje čísly, která se pohybují na stupnici od 0 do 4. Tato čísla konkrétněji označují celkovou světelnou prostupnost skel. Nejtmavší stupeň, tedy stupeň 4, pak propouští jen 4–8 % slunečního světla. Tyto brýle jsou pak vhodné například do hor, zejména pak v zimním období – v takovém prostředí je totiž jasné světlo, které se navíc ještě odráží od sněhové pokrývky.