AUS 8 je japonská ocel, podobná oceli 440. Obsahy prvků: 0,75% Carbonu, 14% Chrome, 0,2% Molybdenum, 0,2% Vanadium, 1% Manganese a Silicon. Tvrdost dosahuje cca 56 HRC (Rockwell) Tato ocel se používá i pro ložiska.
Ocel AUS 8 je martenzitická nerez ocel, která se nachází lehce pod klasickou ocelí 440C a má uhlík-chromový poměr 0,57/13 % v austenitu, který vzniká při teplotě 1100°C. Její tvrdost je při kalení do oleje a následném žíhání na 150°C na úrovni 62 až 63HRC. Praktické zkušenosti s aplikací lze najít u takových firem jako Spyderco, Cold Steel, CRKT i nožírů jednotlivců – A. G. Russell. Jedná se o nože Deerhunter (Russell), Kalypso Jr. (Spyderco), velký a malý Voyager (Cold Steel) a M16 (CRKT), u kterých byla hodnocena odolnost proti korozi a životnost v porovnání s ocelemi VG-10 a D2.
U nožů Deerhunter (srovnatelné vlastnosti) a nižší řezací schopnosti než ocel D2, VG-10 a CPM-10V u zkoušek Calypso Jr. při řezání lan, dřeva a vrstveného materiálu. Voyagery z oceli AUS8 od firmy Cold Steel, jak střední v porovnání s čepelí z oceli U2, tak hlavně velký Voyager u řezacích zkoušek, prokázaly velmi dobré výsledky (s velkým Voyagerem firmy Cold Steel vyhrála několik předváděcích zkoušek na výstavách nožů!).
Finálně lze ocel AUS 8 zařadit přímo mezi oceli 12C27 a 13C26, resp. 8C13CrMoV a to hlavně s ohledem na slitinový poměr uhlík/chróm a austenitizační teplotu 1100°C. Tvrdost a korozivzdornost je ale mírně lepší. Obsah karbidů je v strukturním objemu vyšší a to má za následek jejich mikro-vylamování při řezném procesu. To se projevuje poklesem ve stabilitě ostří. Odolnost proti opotřebení je u čepele z AUS 8 dobrá. Ocel je hodnocena jen jako řezný nástroj, což není vždy to jediné využití, nicméně patří mezi využití hlavní.
O oceli AUS 8 je neopomenutelnou výhodou především snadné broušení a relativně dobrá stabilita ostří, která je dána podílem karbidů ve struktuře oceli.