Sortiment

Guma - Pryž

Pryž (nesprávně nazývaná guma) je více či méně pružný a tažný materiál, který se v nejrůznějších konstrukcích převážně používá jako těsnicí prvek a dále jako prvek tlumící vibrace a nárazy.

Obvyklými těsnicími prvky jsou O-kroužky, manžety do hydraulických a pneumatických válců, hřídelové těsnicí kroužky nazývané gufero, plochá těsnění mezi potrubní příruby nebo do vodovodních šroubení, také plochá těsnění pod víka nejrůznějších průmyslových nádob, stejně tak těsnění pod víka tlakových hrnců, tzv. papiňáků. Patří sem např. i kuželové zátky. Těsnicím prvkem jsou také např. šňůry vsazené do křídel oken a dveří, tyto šňůry vytěsňují mezeru mezi rámem a křídlem.

Nárazy a vibrace jsou tlumeny např. pryžovými pružinami, říkáme jim obvykle silentbloky a dorazy. Také různé desky podkládané pod těžké stroje nebo vkládané do základů některých stavebních konstrukcí slouží k tlumení vibrací, stejnému účelu slouží i pneumatiky na kolech automobilů. Zahrneme sem také lemovací gumy např. mezi sklo a rámeček zábradlové výplně, taková lemovka neslouží k utěsnění, nýbrž k ochraně skla před tlakem okolní konstrukce.

Pro různé účely použití máme různé druhy pryže. V bývalé ČSSR platily normy ČSN, které definovaly v širokém sortimentu různé druhy pryže, podobně jako existuje soubor státních norem na určování ocelí. Západ ovšem nic takového nezná, normy definující pryžové materiály byly tedy zrušeny. Obvykle nyní rozlišujeme druhy pryže podle způsobu vhodného použití.

Obyčejná pryž, říká se jí pryž pro mechanické namáhání. Označení: SBR. Je to nejlevnější a nejběžnější druh pryže, má dobré mechanické vlastnosti a dobrou odolnost vůči opotřebení otěrem. Teplotní odolnost do 80°C. Pryž odolná vůči olejům a tukům. Označení NBR. Na rozdíl od jiných pryží tento druh odolává olejům a tukům, ve speciálním složení označovaném jako NBR super je tato pryž odolná také benzinům. Pryž se zvýšenou odolností vůči povětrnosti a slunečnímu záření. Označení: EPDM. Tento druh pryže má mnohaletou životnost na povětrnosti, odolává teplotám do 120°C a odolává také různých slabším chemikáliím. Není odolný vůči olejům a tukům a samozřejmě benzinu. Obvykle udávaná životnost této pryže na povětrnosti je asi 10 let. Ovšem podíváme-li se např. na těsnicí rámečky kolem čelních skel starších automobilů, tak je jasné, že ta pryž (sice již ztvrdlá a nepružná) dokáže sloužit svému účelu i čtyřicet a více roků.

Přírodní pryž. Označení: NR. Čistá přírodní pryž nebo směs přírodní pryže s pryží SBR je velmi houževnatý materiál, má velkou odolnost vůči otěru. Druhou významnou vlastností je vysoká elasticita, pryž je možno natahovat na vícenásobek své klidové délky. Každý správný kluk někdy střílel z praku nebo stavěl modely letadel, právě guma na prak a modelářská guma, to je čistá přírodní pryž. Měkčí než ostatní druhy, vysoce pružná. Potravinářská pryž, Pro účely použití pryže v potravinářství máme dva druhy pryže. Je to červená směs pryže přírodní a pryže SBR, jedná se o velmi pružný a houževnatý materiál, který vychází z vlastností čisté přírodní pryže. Za druhé se jedná o olejiodolnou bílou potravinářskou pryž NBR.