Sortiment

HPLC garance

Technologie SABRE HPLC garantuje, že jde o věc exkluzivní pro SABRE, pokud bychom se bavili o garantovaném obsahu účinné láky OC (Oleoresin Capsicium) v pepřových sprejích. Velká většina pepřových sprejů totiž selhává z důvodů nízké koncentrace (popřípadě variací v ní). Cílem je tím pádem zajistit, aby produkty SABRE měly tu nejvyšší konzistenci napříč celým svým spektrem produktů na trhu – a k tomu říká své právě technologie SABRE HPLC.

Proč je technologie SABRE HPLC tak důležitá?

Protože jedině díky ní je zajištěno, že právě značka SABRE je schopna eliminovat tuto 30% proměnnou, co se může objevovat u jiných značek. Tato vlastnost byla zjištěna studií na University of Utah (Quantitative Analysis of Capsaicinoids in Fresh Peppers, Oleoresin Capsicum and Pepper Spray Products).

Co znamená pojem HPLC?

HPLC je doslova „High Performance Liquid Chromatography“. A SABRE jí využívá právě proto, aby mohl garantovat, že jeho spreje obsahují skutečně tolik, kolik je na nich řečeno. HPLC zkrátka zajistí, že se zde nebudou vyskytovat žádná „zkažená jablka“ s náhodným výsledkem. SABRE produkty mají a podávají proto maximální výkon jeden každý čas, co jsou použity.

Jak moc vážně bere značka SABRE testování produktů?

Značka SABRE nebere testování produktů v HPLC laboratoři jen vážně, ale velmi, velmi vážně a provádí časté (a nezávislé!) testování třetí stranou, aby bylo garantováno, že úroveň jejích produktů zůstane skutečně špičková.

Tak kupříkladu Chromtec (nezávislá testovací laboratoř) na adresu SABRE a HPLC sdělila: „Jsme velmi ohromeni tím, jak si sekce SABRE - Security Equipment Corporation vede na poli testovací laboratoře, o její věrnosti HPLC technologii ani nemluvě. Jejich opravdu špičková laboratoř zajišťuje, zvyšuje i uchovává spolehlivost a efektivitu výrobků SABRE na maximální možné výši.“

Jak proces samotný vypadá?

Má několik kroků:

  1. Prvním krokem je odebrat malý vzorek z každé zúčastněné dávky a pak je připravit pro analýzu dvojitou filtrací a rozředěním.
  2. Vzorky se přelijí do zkumavek a poté jsou umístěny do HPLC stroje. HPLC zařízení vzorky smixuje s vodným roztokem a nasměruje jej pod vysokým tlakem do sekce pro analýzu, kde jsou jednotlivé součástky roztoku rozděleny od sebe pro maximálně přesnou analýzu.
  3. Poté je roztok vystaven široko-spektrálnímu světelnému zdroji, složky světélkují, což je vzápětí detekováno vnitřním detektorem. Software poté ukáže na obrazovce, kolik je tam té či oné látky za pomoci „kopce“ na výsledném chromatogramu.
  4. Celá operace má přesnost na úrovni „kolik je něčeho v milionu molekul látek obsažených zde“.
  5. Pakliže daná várka nesplňuje standardy, jsou spočítány správné hodnoty a promptně sjednány úpravy. Proces se poté opakuje, dokud vše není špičkové – teprve pak je produkt předán ze SABRE HPLC laboratoře do produkce.

Jak vidí situaci se selháváním pepřových sprejů Top-Armyshop.cz?

Pravda je taková, že variance se v kvalitě objevuje, stejně tak i aféry, které zjišťují, že i když je na krabičce třeba napsáno 10 % Oleoresin Capsicium (aktivní známá pálivá látka z chilli), klidně tam může být jen 8 %. To je ale jen jedna strana mince, protože faktem je, že všechny podobné obranné spreje na olejovité bázi jsou rozpuštěny v látce na alkoholové bázi (izopropylalkohol), která prakticky pálí stejně jako OC (jestli nám nevěříte, zkuste si do jednoho oka kápnout nějakou alkoholovou dezinfekci a do druhého koncentrovanou chilli omáčku). Tato látka tam být musí, protože nenaředěný OC sám je příliš husté olejovité konzistence pro praktické použití jen sám o sobě. Až se vám za půl hodiny vrátí zrak jistě budete souhlasit, že obě pálí jako čert. Bráno proto čistě z pohledu účinku je jedno, jestli máte v očích OC olej nebo alkohol, v obou případech to bude pálit jako čert a člověk bude mít aspoň více čase dále (a pokud možno korektně) vyhodnotit situaci (utéct, zneškodnit protivníka s nožem prokopnutím kolene, …).

Na vině je tedy podle našeho názoru spíše nevhodě vybraný i aplikovaný sprej (když jej zahlédne ve vaší ruce útočník, může zavřít oči, což dělá člověk stejně kvůli své fyziologii samovolně občas + jen málokdy se ve stresu trefíte dokonale a rovnoměrně na celý obličej, protože se oba cíle hýbou) – sprej rozptýlí látku zdaleka nejlépe, ale zase je náchylný na vítr a tryska je zase na delší vzdálenosti a vítr jí až tak nevadí. Gel má přednosti i nectnosti obou (zlatá střední třída pro jednoho, ale pro jiného na nic a radši si pořídí namísto něj spray i trysku zároveň a střídá je podle toho, jestli je vevnitř či venku).

Je ovšem také pravda to, že je to klamání zákazníka – když si člověk připlatí za určitý obsah, rád by to samozřejmě měl i garantováno… Nemluvě o tom, že jsou místa a situace, kdy by špatné udání koncentrace na produktu mohlo vést i ke smrti (nabízí se kupříkladu chybný údaj na krabičce o koncentraci léku).

Související produkty