Kůže je nezpracovaná kožešina uloveného a staženého zvířete. Již po stažení kůže ze zvířete tato vysychá a tvrdne a proto se surovina namáčí a pak dále zpracovává loužením, mízdřením, mořením a / nebo činěním. Kůže zvířat se skládá ze tří částí – pokožka, škára a podkožní vazivo. K dalšímu zpracování se využívá jen škára, pokožka i podkožní vazivo se při zpracování kůže odstraňují. Ve škáře zůstávají po odstranění kožichu zvěře drobné otvory v místech uchycení chlupů. Tyto otvory tvoří tzv. lícovou kresbu kůže. Materiál vzniklý zpracováním surové kůže v koželužně se označuje jako holina, činěním se pak z holiny stává useň. Mnohem rozšířenější a ustálenější pro tento materiál je jednoduše kůže, výrobky z něj jsou pak kožené. Kůže je nejvíce používaný přírodní materiál. Nejčastější je hovězí kůže, ale používá se i kůže jiných zvířat.
Vlastnosti kůže
Kůže má nehomogenní povrch, nemá tvarovou paměť a při používání se tvarově přizpůsobuje. Pro další zpracování má kůže přímo ideální vlastnosti a výdrž. Kůže je velmi odolná a velice flexibilní. Kůže je prodyšná (ale ne do té míry, jako textilie, proto se kožené oděvy textiliemi podšívají – pot zkracuje životnost kůže), měkká a má velmi dobré absorpční schopnosti. Kůže jako přírodní materiál přebírá teplotu z okolí. Konkrétní vlastnosti jsou dány třídou jakosti, druhem zvířete, ze kterého kůže pochází, a jednotlivými druhy kůže – viz níže.
Kůže je čistě přírodní materiál s určitými povrchovými nedostatky, vráskami a jizvami zvířete, proto nikdy nelze docílit naprosto stejného výsledku při použití. I proto je kůže prestižním materiálem nejen v auto - čalounictví. Každá aplikace je totiž unikátní.
Využití kůže
Přírodní / pravá kůže se používá v mnoha oblastech. Velmi známé jsou kožené oděvy a oděvní doplňky, ať už jsou to různé čepice, klobouky či jiné pokrývky hlavy, bundy, košile a trika nebo kalhoty, dále doplňky jako jsou opasky, rukavice, různá pouzdra (na mobily...), tašky, aktovky, kabelky a peněženky. Samozřejmě do výčtu kožených výrobků patří různé druhy obuvi. Kůže je také materiálem pro pouzdra na nože, pouzdra na pistole i pouzdra na dlouhé zbraně. Kožené jsou také rukojeti některých nožů. Kůže nalézá mnohé uplatnění i jinde, například v oblasti vazby knih nebo třeba čalounění nábytku i jinde v interiérech budov. V minulosti měli bohatí lidé své domy vyzdobeny velkými plochami kožených tapet. Využití kůže je mnohostranné a kůže se objevuje i v průmyslových aplikacích. Z kůže se vyrábí také blány na buben.
Kůže corrected grain
Formy kůže
Kůže se vyrábí v mnoha různých variantách a stylech a k jejímu zdobení se užívá široká škála technik.
Podle určení rozdělujeme kůže na oděvnické, obuvnické, galanterní, technické, čalounické, auto - čalounické a další.
Příklady používané kůže podle zvířete – hovězina, vepřovice, kozina, konina, jelenina nebo teletina – to vše jsou kůže obratlovců. Lze se setkat i s kůžemi plazů, které jsou označovány jako reptilie. Výjimkou není ani jiná exotika.
Kůže full grain
Obecně se useň vyrábí a prodává ve čtyřech základních formách
Full grain je kůže, která nebyla, na rozdíl od následujících druhů, ošetřena pískováním, obroušením nebo leštěním za účelem odstranění nedostatků nebo přírodních skvrn na povrchu. Díky tomu zůstává vláknům velká pevnost a odolnost. Tato kůže je také více prodyšná a díky tomu vzniká uvnitř koženého produktu méně vlhkosti i při dlouhodobém kontaktu s pokožkou nebo s předměty. Spíše než stopy obnošení či opotřebení se na této kůži vyvíjí v průběhu životnosti zajímavá přirozená patina. Kůže full grain je často užívána při výrobě vysoce kvalitního koženého nábytku a také u obuvi. Full grain patří ke špičce kvality i komfortu.
Top grain je kůže nejvíce rozšířená u špičkových kožených výrobků, je druhá nejlepší co do kvality. Kůže je označována jako svrchní líc. Vláknitá vrstva, tzv. Split, je od kůže oddělena a proto je kůže top grain tenčí a ohebnější než full grain. Její povrch je vybroušen pískováním a po ošetření je aplikována povrchová úprava, která vytváří skvělý povrch s plastovým pocitem na dotek. Obvykle je tato kůže méně nákladná. Výhodou je větší odolnost vůči skvrnám za předpokladu neporušené povrchové vrstvy. Nevýhodou je pak menší prodyšnost. Na této kůži se nevyvíjí přirozená patina.
Kůže split
Corrected grain – tedy opravená useň je jakákoli kůže, která má na povrchu aplikováno umělé zrno. Nedostatky na povrchu jsou opraveny nebo obroušeny, umělé zrno vytvoří reliéfní povrch a pomáhá skrýt opravy nebo nedokonalosti kůže. Bývá označována také jako kůže plně korigovaná.
Split je tzv. štípaná kůže vytvořená z vláknité části surové kůže po oddělení od kůže top grain – mechanickým procesem nazývaným štípání.
Štípání je proces, při kterém se nestejnoměrně silná přírodní kůže srovnává na stejnou tloušťku. Split je tedy vlastně vedlejší produkt a tak štípání kůže zlepšuje výtěžnost – z jednoho kusu lze udělat dvě a někdy i více vrstev dané tloušťky. Tuto vrstvu, označovanou také jako štípenka, lze totiž u velmi tlustých kůží dále rozdělit do několika dalších vrstev, dokud se nezabrání dalšímu dělení.
Kůže Split se používá mimo jiné k vytvoření veluru / semiše, který vzniká broušením kůže po rubu, nebo nubuku, který vzniká broušením kůže po líci.
Právě kvůli tomu, že neobsahuje všechny vrstvy, které má kůže, má menší pevnost v tahu, někdy se trhá a praská. Pro větší odolnost a pevnost se lakuje nebo se povrch ošetřuje polyuretanem na lícové straně. I přesto, že štípenka nemá všechny dobré vlastnosti kůže a má také kratší životnost, nejsou tyto odlišnosti až tak závažné a štípenka zůstává oblíbená především pro svou nízkou cenu.
Kůže top grain
Údržba
Kůže je, při dodržování náležité péče, materiál s velice dlouhou životností. Kožené výrobky je nutné pravidelně ošetřovat, a to přípravky určenými přímo na kůži. Těch existuje celá řada, nejvhodnější jsou však ty na bázi přírodních olejů a vosků. Nikdy bychom neměli na kůži používat mazadla ropného původu, jako je například vazelína nebo Indulona. Kůže díky správné péči nejen dlouho vydrží, ale je také vodě odolná. Po delším působení vody je vhodné kožené výrobky, obzvláště oděvy, ošetřit promazáním.
Kůži nelze prát, lze ji čistit speciálními přípravky nebo ve specializované čistírně.
Syntetická kůže
Co se týče této její nejmodernější verze, tak kůže syntetická je materiál usilující o to, levně parametry a vlastnosti kůže běžné nahradit. Dnes se produkuje z netoxického vlákna z polyuretanu (svrchní vrstva) a za podklad má plátno z bavlny. Ve srovnání s modifikovanou usní tedy nemá s tou pravou (bráno čistě z pohledu materiálu) nic moc společného. Kde je ale prakticky identická, tak z hlediska vzhledu a struktury (což je pro módu i užitné věci stejně na prvním místě) a dojem jde dokonce i tak daleko, že ani na omak ji nepoznáte, zda je či není umělá – nemluvě o tom, že nemusí mít jen barvy tradiční, ale klidně i jiné, umělé.
Syntetická kůže je v čalounické branži stejně oblíbená jako kůže běžná, protože zrovna ta umělá má řádově nižší cenu (cca na úrovni kvalitních potahových látek). Pomalu nahrazuje i koženku v branži obuvnické a textilní, protože je prostupná na obě strany a nepraská po kontaktu se solí.
Jak se dá očekávat, umělá kůže je pevná natolik, nakolik drží pohromadě její podkladový materiál. Obecně ale je životnost věcí kožených tradičních větší, nežli umělých. Umělá kůže je i více náchylná na otěr. Udržuje se naopak velmi snadno, ba ještě snadněji. A je elastická.
Údržba umělé kůže je velmi prostá – stačí špetka málo agresivního saponátu (tj. neutrální pH – jako má třeba mýdlo nebo prací prášky, resp. klidně i nějaký ten speciální přípravek určený právě pro toto konkrétní nasazení) a skvělé je i to, že je praktická i pro lidi, co na kůži normální mají alergii.