Sortiment

Maskovací vzorek DPM Woodland (UK)

Co se týče maskování moderních i starých, tak v této otázce je Anglie skutečnou legendou. Jde totiž o místo, jenž někteří považují za vůbec první místo, kde se začaly maskovací vzorky a obleky používat. Připomínáme, že to bylo v 19. století a používali jej skotští myslivci a lovci při lovu zvěře. První kamufláž vůbec se jmenovala v místním jazyce „Ghillie suit“ (známý „Hejkal“ což je / bylo slovo pocházející z Gaelštiny). Toto maskování využívalo jednak volné kusy látky různých barev, ale také různé barvy na celém tom oblečení. Byla u toho obvykle vždy pláštěnka a kalhoty. Suma sumárum, vše navrženo a vyrobeno tak, aby to připomínalo z dálky běžné listí.

První Hejkaly začal nosit Britský armádní oddíl „Lovat Scouts“, což byl Skotský armádní regiment Britské armády. A je legendární v tom, že byl vůbec první, kdo navrhl a začal aktivně používat tyto lovecké Hejkaly i v armádě. Nosili jej ostrostřelci již v Búrské válce (k té došlo mezi lety 1899 až 1902). To ale nebylo ani zdaleka jediné nasazení tohoto Hejkala: velmi dobře se oddíl uplatnil i za První světové války, kdy byl vydáván sniperům. Tyto často ručně dělané a unikátní Hejkaly byly známy i pod jménem „Yowie suit“ (hlavně pro Australany). Jak šel čas, v roce 1917 byl pro Britské snipery navržen tzv. „Symien sniper suit“, jenž samozřejmě nutně vycházel z lokálního Hejkala.  Využívali jej hlavně Angličané z jiných regimentů a jednotek (vždy to ale bylo v roli pozorovatelů a sniperů). Navzdory svým letům, Hejkaly se dodnes používají a jejich správná konstrukce je dovednost, jenž je i dnes často zdůrazňována a vyučována u mnoha sniperských jednotek a zvědů.

Británie také ve své historii maskování experimentovala s ručně malovanými kamuflážními vzorky nakreslenými na stany a celty během První světové války. Ty obsahovaly vždy tahy štětcem nebo pruhy hnědé na khaki pozadí. Toto je podle všeho první využití techniky tahů štětcem při maskování a jelikož dříve nic lepšího ani jiného nebylo, tak není divu, že se dočkala velkého rozkvětu i během Druhé světové války, čímž se postarala o (zcela bez přehánění) celou novou třídu maskovacích vzorků, jenž jsou natolik legendární, že ovlivňují i návrhy těch hi-tech dnešních. Za Druhé světové války se též používaly takto maskované osobní osobní čepice a uniformy (opět hlavně pro snipery a pozorovatele). To vše přitom bylo ručně malováno na plátna různých typů. Podle všeho je trochu ovlivnily i maskovací vzorky francouzské.

I když Britští parašutisté stále používali kreslenou kamufláž „Denison smocks“ ještě v letech 1970., standardní uniforma Británie a jejího vojáka byla khaki na olivově zelené a to maximálně do roku 1966. Tehdy došlo k druhé nečekané věci – Británie tehdy totiž navrhla další maskovací legendu, jenž nebyla snad překonána dodnes. O co šlo? Byl to návrh „Disruptive Pattern Material“ anebo také „DPM“, jenž nezůstal ve službě v Británii ještě doslova do dneška, ale navíc se stal ještě i tím zdaleka nejvíce kopírovaným maskovacím vzorkem celého moderního světa. I když i tento typ prošel během let četnými úpravami a dalším vývojem (logicky i včetně pouštních variant), je to jeden z nejdéle žijících typů maskovacích vzorků,jenž zůstaly u jednoho státu naživu a v akci tak neuvěřitelně dlouho.

Jak vypadá maskovací vzorek „Disruptive Pattern Material“ anebo také „DPM“?

Britský DPM maskovací vzorek existuje ve čtyřech verzích: (zleva doprava) originální 1960 maskovací vzorek DPM, vzorek z roku 1968, vzorek z roku 1985 a vzorek S95 z tohoto roku

Maskovací vzor DPM Woodland (UK)

Název „DPM“ či také „Disruptive Pattern Material“ je označení, s nímž přišlo tehdejší anglické ministerstvo obrany. A jde o sérii maskovacích vzorků, jenž byly vydávány asi tak od let 60. minulého tisíciletí. DPM je aktuálně jeden z nejčastěji kopírovaných maskovacích vzorků na celém světě s tím, že řada ze zemí má nějakou z jeho četných variací na jejich standardní Woodland (oblasti mírné a živé) i Desert (oblasti suché). Disruptive Pattern Material je u některých zemí dokonce již natolik vzdálen původnímu záměru a barvám, že je těžké jej odhalit (může jít místy dokonce až do červené anebo oranžové či modré až fialové). S jaké země světa používají v některé z variací věci spadající do série DPM?

  • Bulharsko
  • Indonésie
  • Kambodža
  • Nový Zéland
  • Omán
  • Filipíny
  • Portugalsko
  • Spojené království
  • Jemen

Jej jich ještě více, ale bychom si zmínily ty nejznámější… Řada se zemí světa se k maskovacímu vzorku Disruptive Pattern Material navíc dostala občas a nakrátko (protože byla chvíli součástí Britského království, popřípadě proto, jelikož je to mimořádně dobrý návrh, což jakýkoliv voják hned pozná).

Standardní lesní a teplý DPM maskovací vzorek je určen pro teplé prostředí. Sestává proto z těchto barev: černá, hnědá, světle zelená v různých typech, to vše na khaki (respektive světle hnědém) pozadí. Jak jsme již naznačili, od tohoto maskovacího vzorku existují doslova tucty barevných variant a odlišností, jak si je konkrétní armáda upravila právě pro to své domácí prostředí. O kvalitě DPM pochopitelně svědčí silně i to, že je to maskovací systém, jenž je dodnes v Britské armádě používán! I on bývá ale občas a postupně již nahrazován moderním typem „MTP“ (Multi-Terrain Pattern).

Použití armádami: Je používán dodnes Anglií, jelikož je to velmi kvalitní nadčasový návrh. Také existuje verze pouštní a řada jeho lokálních variant, jelikož si jej každá z armád, co jej zavedla i u sebe, upravila trochu pro svoje optimální podmínky.