Maskovací vzorek MultiCam Tropic™ byl vyvinut specifickým způsobem tak, aby co nejvíce redukoval jednak nápadnou vizuální stránku jeho nositele a na té druhé stránce i Near-IR signaturu. Jak prozrazuje i jeho jméno, jde o maskovací vzorek zdaleka nejvhodnější do husté džungle, popřípadě jiných oblastí, kde je dominující zelená, živá vegetace, která není dotčena obvyklými změnami ročních období.
Stát nasazení: Jde o maskovací vzorek pocházející od soukromé firmy MultiCam®, takže kdo si řekne, může ho mít. Ale dostal se do hledáčku i u některých armád – v poslední době zejména US Army, kdy jí jeden tento maskovací vzorek z řady (šlo a klasický MultiCam®) dobře posloužil jako univerzální maskování v Afghánistánu.
Jelikož maskovací vzorek MultiCam Tropic™ je komplementární s tradičním „hlavním“ maskovacím vzorkem MultiCam®. To pochopitelně znamená, že když je jakkoliv spárujete, půjdou stále pěkně k sobě a kryjí tím pádem stále absolutně všude. Nemusíte se proto bát je namixovat, jak jen uznáte za vhodné / potřebujete právě.
Co je to Near-IR signatura a jak armádě pomáhá při detekci osob?
Když se chceme bavit o technologii „Near-IR“ a „Near-IS signatuře“, je zde pár pojmů, jenž si musíme definovat. Používá se zde dnes obvykle zkratka „NIRS“. Ta vyjadřuje pojem: „Blízká infračervená spektroskopie“. A po prvním pohledu na její vlnové délky je to jistě všem hned jasné, ale raději to připomeneme v rámci úplnosti informací – jde tedy o spektroskopickou metodu, co využívá právě rozsahů mezi 2500 nm a 800 nm. Dává se této metodě dnes leckde přednost proto, jelikož se ve srovnání s jinou metodou (specificky: střední infračervenou spektroskopií) dostane dále, má prostě lepší výsledky.
Near-IT spektroskopie není metoda nějak rekordním stylem citlivá, jsou tu ale jisté další klady, jimiž si získala své nadšence. Tak třeba, zkoumaný vzorek se zde nemusí nijak složitě připravovat, sušit, ředit apod. A již dnes se v radikální míře využívá na dost místech: na první pozici to je určitě ale moderní medicínská diagnostika (hladina krevního cukru, oximetrie, …), též se uplatňuje ovšem i v agrochemii, farmacií, v systémech a technologiích využívaných při kontrole potravin, též však při výzkumech dotýkajících se spalování látek. Rozhodně je praktické i to, že detektory Near-IR mohou být velmi malé, ba drobné.
Je též pro mozky novorozenců méně potenciálně škodlivá jako metody jiné fMRI a PET.