Itálie je země s jednou z nejdelších vojenských tradic, co se týče tištěných kamuflovaných maskovacích vzorků. I když v této době (časově cca První světová válka) s maskovacími vzorky experimentovaly četné ze zemí, byli to právě Italové, kdo je tiskli v dostatečném objemu a vydávali svým armádám. Co se týče jednotek zimních („Alpini“), tak ty dostávaly tehdy jednodílný overal. Ten se stal tak populární, že si jej pak nechali Italové i ve válku další (a potažmo i poměrně dlouhý následný čas poté).
Stát nasazení: Jde o maskovací vzorek používaný výhradně Itálií, takže vše okolo jsou logicky samozřejmě hlavně lokální varianty.
Italové také měli tu čest, vyvinout vůbec první masově produkovaný vojensky použitý maskovací vzorek. Šlo o typ M1929 telo mimetico. To byl maskovací vzorek, jenž byl nasazován místními parašutisty a některými dalšími italskými jednotkami během Druhé světové války – byl dokonce i využíván německou armádou ke konci Druhé světové války. Typ M29 byl modifikován v letech 50. a 60. pro všeobecné nasazení Italskými mariňáky (+ dalšími běžnými lokálními jednotkami) minimálně ve třech variacích. Itálie také následovala éru post-NATO tradice studené války, kdy místní nenosili tradiční maskovací vzorek, ale spíše temně olivovou barvu (a další podobně zabarvené uniformy).
S ohledem na místní tradice s dlouhým nošením maskovacím vzorku M29 ale jistě není překvapením, že jej časem opět Itálie zařadila do služby nejprve u parašutistů a i jiných svých jednotek, vojáci z Reggimento San Marco jako první pak začali nosit zbrusu nový typ na M29 založený (cca. 80. léta minulého tisíciletí). Je to vzorek s unikátní formou jakoby od retušovací pistole. Ten mimochodem způsobil, že se objevil nespočet jeho variant pro nejrůznější typy terénu: plážové operace, horské operace + nošení od ultra-elitních Navy Special Forces (COMSUBIN). Místní Alpini zcela nepokrytě zkopírovalo asi tak v letech 1980ých maskovací vzorek typu „Německý kamuflážní vzorek do sněhu“. Zhruba okolo roku 1990 již Italská armáda začala pracovat na své vlastní verzi a celé sérii všeobecně použitelných maskovacích vzorků, přičemž v ní neměla chybět ani obecná lesní varianta jako všeobecný vydávaný standard, ale ihned k ní byla i dohotovena pouštní varianta do velmi suchých oblastí.
Jak šel čas, tak Italové již od počátku roku 2004 začali opět vážit potřeby moderního bojiště. Nakonec tedy dospěli k závěru, že nahradí všechny maskovací vzorky (tedy až na výše uvedené mariňáky…) za moderní verzi s názvem „mimetico Vegetata“ (tj. Maskování porostlé vegetací). Tím byly hned vybaveny jednotky z armády i z armádního personálu a služeb okolo.
Jak vypadá maskovací vzorek Vegetato
Dnešní moderní oficiální maskovací vzorek italské armády je typ s názvem „mimetico Vegetata“. Ten se objevil v roce 2004 cca a jde o typ s nepravidelnými různobarevnými skvrnami (čokoládově hnědá, sytě červenohnědá, olivově zelená, … to vše na khaki základně). Tento typ má několik různých variant, navíc se často i dost liší podle konkrétní kvality i barev textilního výrobce, který se stará o konkrétní zakázku.