Pružný softshell je jako stvořený do proměnlivých podnebných podmínek. Oceníte ho ve vlhkém prostředí, stejně jako i ve větru a mírném dešti. Výhodou softshellu je, že spojil dohromady benefity více druhů oblečení (například mikinu, bundu a větrovku) a současně odstranil jejich nevýhody (např. neprodyšnost). Navíc více druhů oblečení v jednom znamená celkově nižší hmotnost.
Základní typy softshellu
Membránový softshell
Jedním z typů softshellu je membránový softshell, který sestává z několika k sobě nalaminovaných vrstev, jež společně tvoří jeden produkt. Svrchní vrstvu zpravidla tvoří polyuretan, jenž je vodoodpudivý a neulpívá na něm sníh. Mezi vnější a vnitřní vrstvou se nachází membrána, která lépe chrání proti větru, zajišťuje odvod vlhkosti od těla a nepromokavost.
Další vrstva je izolační a bývá různě silná - podle toho, na jaký účel a do jakého počasí je daný kousek oblečení primárně určený. Může tak jít třeba o microfleece nebo o tenkou pleteninu. Tyto dvě vrstvy bývají ještě dále doplněny o další membrány.
Tkaný softshell
V protikladu k membránovému softshellu stojí softshell tkaný. Tento druh softshellu tvoří nahusto tkané syntetické materiály. Neobsahuje membrány a odolnost vůči povětrnostním vlivům je v tomto případě zajištěna právě „mikrotkaním“. Produkty z tkaného softshellu jsou prodyšné, lehké i pružné. Hodí se vždy, když očekáváte, že se při vaší aktivitě budete hodně potit, není ale vhodný do nepříznivého počasí a zimních podmínek.
Reflexní softshell
Ačkoliv se do sortimentu armyshopu zpravidla vybírají produkty, které nositeli zajistí co nejlepší kamufláž, někdy potřebujeme pravý opak – abychom byli dobře vidět. Ať už kvůli specifické pracovní aktivitě, která si to vyžaduje už ze zákona, nebo kvůli tomu, že se např. chystáme pohybovat při zhoršené viditelnosti v okolí silnic. V tomto případě využijete reflexní softshell, který používá vnější odrazivou vrstvu pro zajištění co nejvyšší viditelnosti.
Jaký softshell si vybrat?
Na jakou aktivitu se chystáte?
Pokud se rozhodujete mezi oděvem z membránového a tkaného softshellu vybírejte podle toho, na jakou aktivitu se ho chystáte používat primárně.
Membránový softshell volte tehdy, když se chystáte např. na skialpinismus nebo (vysoko)horskou turistiku. Do vyloženě mrazivých podmínek vhodný není, ale jinak může být vaším věrným společníkem prakticky celoročně.
Tkaný softshell díky nižší hmotnosti a elasticitě využijete spíše při aerobních aktivitách. Nehodí se ale do silnějšího deště, zimy a nepříznivého počasí. Oproti membránovému nižší nepromokavost.
Nepromokavost
Nepromokavost se může výrazně lišit v závislosti na typu softshellu: zatímco membránový může mít nepromokavost i 30 000 mm vodního sloupce, u textilního to bývá jen okolo 5 000 mm.
Větruvzdornost
Softshell je obecně větruvzdorný, lépe ale v tomto ohledu vychází membránový softshell. Je to ale vykoupeno nižší prodyšností ve srovnání s tkaným softshellem.
Prodyšnost
Prodyšnost se uvádí v hodnotách Ret. Čím je tato hodnota nižší, tím je textilie prodyšnější. Pokud je hodnota méně než 6, je prodyšnost velmi dobrá, nad 20 je naopak velmi špatná. V prodyšnosti vedou výrobky z tkaného softshellu.
Jak na údržbu softshellu
Softshell perte ideálně v pracím prášku určeném na funkční prádlo. Vyhýbejte se běžným pracím práškům, které mohou narušit jeho vlastnosti. Po vyprání a uschnutí naimpregnujte vhodným prostředkem (ideálně přímo na softshell).