Sortiment

VELCRO® panel

VELCRO® panel je spojovací pomůcka, která buď trvale nebo dočasně propojí dvě látky k sobě (či jakékoliv jiné kousky vybavení anebo oblečení). Jedna část je tvořená textilií s čnějícími vlákny/očky a druhá pro změnu s textilií disponující čnějícími vlákny/háčky. Stručně řečeno, háčky a očka se posléze v sobě zachytávají v duchu jednoduché operace „kus“ - „protikus“.

VELCRO® panel

 Pod značku VELCRO® spadá v první řadě soukromě vlastněný podnik Velcro Companies, jenž se zaobírá produkcí mechanických upínacích a fixačních prvků ve všech formách. A mezi tuto produkci samozřejmě spadají v první řadě upínací prvky pro šaty (boty na suchý zip, vaky, ...) a výstroj (pouzdro na pistoli, dveře stanů, …) v neuvěřitelném objemu jednotlivých podob a forem.

Odkud VELCRO®/suchý zip pochází?

Pojmem „suchý zip“, tak jak jej dnes průměrný našinec (nebo voják/survivalista) chápe, se rozumí obvykle spojovací materiál, jenž je tvořen dvojicí rozdílných vláken (vyrobených ze tkaného nylonu, jenž se poté připevní na požadované místo prostým tkaním či lepením). Jeho velkou výhodou pak je, že v závislosti na potřebách prostředí, akce nebo daného uživatele tato forma upevnění může být buď dočasná nebo trvalá.

Co se týče vzniku celého nápadu, tak až tak úplně originální pro člověka není, protože se u něj člověk evidentně (jako již mnohokráte) inspiroval v přírodě. A co máme na mysli konkrétně tentokrát? Jde o to, že se obdobně v přírodě zachytávají i úbory lopuchu (ano, to jsou takové ty kuličky, co po sobě hází děti na horských dovolených...) nebo třeba plody řepíku či kuklíku na srst, popřípadě peří zvířete.

VELCRO® panel/suchý zip disponuje doslova neuvěřitelnou stabilitou. Je zkonstruován tak, aby jej na jedné straně šlo velice hladce rozpojit i malému dítěti a na druhé, jeho odpor proti bočním smykovým silám při ploše 120 mm čtverečných odolal i proti váze jedné tuny!

VELCRO® panel

 I když nás již příroda s vynálezem suchého zipu předběhla před miliony let (u lidstva to byl Švýcar Georges de Mestral v roce 1948, jenž si povšiml při procházce, že se kuličky/úbory z lopuchu přichytávaly na srst jeho psa i jeho šaty, patent mu pak byl udělen roku 1955), jistě není potřeba z toho mít špatnou náladu. Naopak, vědcům podobné věci příště, když už nic, tak ušetří práci, protože budou moci zase třeba někdy vymýšlet tzv. „již vymyšlené“…

K čemu se VELCRO®/suchý zip používá?

Pokud jde o použití řečených, tak absolutně nejčastěji na VELCRO® panel/suchý zip dnes narazíme v textilním průmyslu, kde je stálým hostem již někdy od osmdesátých let minulého století. Aktuálně jen horko-těžko budete na trhu hledat stan, batoh, brašnu, vak, pouzdro, … jenž by na sobě aspoň jeden nemělo.

Již v šedesátých letech minulého století se však začal ve velké míře používat i v programu Apollo, protože, jak se ukázalo, jde o ideální formu dočasného, ale přece pevného přichycení veškerého vybavení na stěnu vesmírných lodí (popřípadě přímo ke skafandru kosmonauta), aby ve vesmíru nic samovolně nepoletovalo. VELCRO® panel/suchý zip je zkrátka perfektní alternativa pro to, aby se tady nemuselo operovat s lany či dokonce s kovovými madly, magnety anebo pákami. Zrovna do vesmíru byla ovšem vyvinuta jiná forma suchého zipu – ta nabízí v prvé řadě polyesterová očka a ve druhé, naproti nim najdete umístěné miniaturní teflonové háčky.

U některých typů moderních uniforem (nejčastěji vojenských) se zase VELCRO® panel/suchý zip tradičně používá nad kapsou na prsou jako štítek, na nějž se umístí malá destička/proužek s hodností.

VELCRO® panel

 Zdaleka ta nejobvyklejší dnešní forma suchých zipů je k vidění na obrázku.

Jaké jsou tedy největší nevýhody a výhody VELCRO®/suchého zipu?

Jistě každý, kdo někdy operoval se zipem standardním nebo suchým, vám rád odpřisáhne, že VELCRO®/suchý zip je, co do jednoduché manipulace, jednoznačná jednička (vždy tomu tak bude i proto, že mu bohatě stačí k operaci jedna jediná ruka). Též mu nijak nevadí voda nebo jakékoliv operace s ním člověkem pod vodní hladinou. Jeho odolnost je příkladná i co se týče praní –   prostě jej hodíte do pračky a je to. Výroba je levná a snadná i bez speciálního a drahého vybavení. A vysokým trumfem je i to, že na rozdíl od jiných lidských fixačních alternativ (provázek, kov, smyčka, …) je mimořádně lehký a nezabírá prakticky žádné místo. A uzavřeme si výhody zajímavostí, že se dá použít i v místech, kde by třeba magnetické spojení dělalo problémy okolní technice.

Kdybychom se naopak měli pobavit o nevýhodách VELCRO®/suchého zipu, tak ani těch není málo rozhodně… Asi tím nejhorším faktorem ale dozajista je, že se VELCRO®/suchý zip s každým cyklem opotřebovává a jeho praktická účinnost se pomalu snižuje. Je jistě logické, že když se některé spoje přeruší, nebude spojení to, co bývalo zpočátku. Suché zipy jsou rovněž velmi omezeny pracovními teplotami okolí, protože nylonové háčky samozřejmě nejsou nezničitelné (otázka doslova života a smrti třeba pro takové hasiče). A jak rozhodně dobře ví každý, kdo je již někdy používal, jistě si proto časem sám všiml, že VELCRO®/suchý zip se nesmírně rád přichytí i na jiné materiály a jen horko těžko jej z něj pak někde sami svépomocí dostáváte (nežli jej kompletně vyčistíte, jsou samozřejmě háčky k ničemu). A je třeba respektovat i to, že když se věci se suchými zipy perou, mohou zachytávat samovolně jiné kusy šatstva a takto je (z)ničit.