Kolimátory představují skvělou alternativu ke klasickým mířidlům – díky nim totiž člověk nemusí neustále přeostřovat ze zbraně na cíl. Zmíníme také, že kolimátor je totéž, co reflexní zaměřovač.
Kolimátor versus puškohled
Kolimátory je však třeba nezaměňovat s
puškohledy. Ačkoli se mohou podobat vzhledově, princip fungování je u těchto zařízení odlišný. Puškohledy jsou tvořeny (zjednodušeně řečeno) celou soustavou čoček, kolimátor je však tvořen jen jednou jedinou čočkou (případně zrcadlem).
Není kolimátor jako kolimátor
Zároveň je třeba zmínit, že na trhu existuje hned
několik druhů kolimátorů. Mezi ty hlavní můžeme zařadit
kolimátor průhledový a neprůhledový.
Neprůhledový kolimátor představuje zpravidla levnější verzi kolimátoru. Tento typ neobsahuje odrazové sklíčko a čočku, místo toho je uvnitř zařízení umístěno pouze zakřivené zrcátko. I přes nižší cenu se však objevuje tento typ na trhu méně a méně. Mezi důvody lze zařadit chybějící kus zorného pole (a tedy horší přehled o situaci) či obtížnější využití v případě jakékoli formy zrakového postižení střelce.
Naproti tomu průhledový kolimátor má velkou výhodu v tom, že téměř neomezuje zorné pole – díky tomu má střelec velmi dobrý přehled o svém okolí. V současnosti jsou průhledové kolimátory nejpoužívanějším typem. Pokud se zjednodušeně podíváme na to, jak tato zařízení fungují, dá se říci, že spoléhají na odrazy kolimovaného obrazu od reflexního skla.
Další parametry
Dnešní kolimátory jsou samozřejmě navrženy tak, aby svému uživateli nabízely ty nejlepší vlastnosti. Bývají proto vyrobeny z odolných materiálů (například z odolného leteckého hliníku), výdrž baterie je velká. Některé z kolimátorů pak také nabízejí například 2 přepínatelné osnovy (obrazec či tečka), funkci automatického vypnutí, rychloupínací montáž či nastavení jasu.