Při střelbě máme většinou zaujatý postoj s ukazováčkem dominantní ruky na spoušti. Mít dobrý kontakt s kohoutkem spouště je v napjatých situacích k nezaplacení. Střelecké rukavice bychom tedy měli volit právě s důrazem na tuto vlastnost. U některých střeleckých rukavic se tak setkáme s „odstřiženým“ ukazováčkem – případně můžete kryt ukazováčku z rukavic odstranit dodatečně.
Ochrana zdraví nositele
U výše uvedeného přirozeně záleží na rozhodnutích a preferencích každého střelce. Jenže střelecké rukavice nabízejí více funkcí, přičemž tou primární je ochrana zdraví jejich nositele. A to zejména před zplodinami, k jejichž uvolňování v průběhu střelby dochází. Tyto zplodiny totiž mimo jiné obsahují i těžké kovy, které se mohou skrze kůži dostat do těla a tam se kumulovat. Těžkých kovů se totiž tělo neumím zbavovat přirozeně a samo jako jiných toxinů, a tak byste si pravidelnou střelbou bez rukavic zadělávali na problém do budoucna. Rukavice jsou jakousi izolační vrstvou, jež nás alespoň částečně chrání před negativním dopadem těchto těžkých kovů na zdraví.
Jaké rukavice se hodí na co?
Je jasné, že i střeleckých rukavic existuje více druhů. Vybrat si konkrétní model můžete podle informací, které vždy najdete v produktových popiscích. Zde se mnohdy dozvíte i to, pro jaké druhy zbraní a pro jaké typy střelby jsou dané rukavice vhodné. Můžeme se setkat se sportovní IPSC střelbou, reflexní střelbou i terčovou střelbou. A také s krátkými střelnými zbraněmi, brokovnicemi nebo puškami. Jeden druh rukavic ideální pro všechny tyto účely a druhy zbraní prostě neexistuje.
Pro udržení kontaktu
I při používání střeleckých rukavic je tedy potřeba neustále udržovat dostatečný kontakt se zbraní – zejména s kohoutkem spouště – a také pevný úchop. Tohoto cíle lze dosáhnout správným výběrem materiálu a také samotnou konstrukcí a střihem rukavic. Střelecké rukavice by měly svým střihem sahat kousek za zápěstí, na kterém se nachází také zapínání, kterým je zpravidla manžeta se suchým zipem. Zvláštní zóny na dlaních pak mají za účel lépe přilnout k textuře rukojeti.
Pro střelecké účely se bude hodit stahovací horní díl v oblasti ukazováčku pravé ruky (což tedy platí pro praváky). Je navíc vhodné, pokud je tento díl možné zajistit pomocí suchého zipu v jedné pozici – jedině tak se vám nebude plést do střelby. Někdy bývá stahovací horní díl i na palci a dokonce i na prostředníčku dominantní ruky. Opět záleží na konkrétním uživateli, co je praktické pro něj.
Stahovací díly prstů rukavic mají ale více výhod. Například se vám budou lépe ovládat dotykové displeje, které se dnes nenacházejí jen na smartphonech, ale i na spoustě dalších zařízení, která musíte v soukromém životě i v práci ovládat. Kontakt se zbraní či se smartphony vám sice zajistí i bezprsté rukavice, které ale poskytují nižší úroveň ochrany před těžkými kovy než střelecké rukavice. A chrání méně i před vlivem zpětného rázu.
Speciálním druhem střeleckých rukavic jsou pak ty zimní, které mají vzhled klasických palčáků, jen s tím rozdílem, že se u nich odklápí celá plocha prstů. Ta se po odklopení znovu zajišťuje suchým zipem, aby nepřekážela při střelbě. Pod odklápěcí plochou se opět setkáte se standardními prstovými rukavicemi, které mají na některých prstech dominantní ruky obnažené konce pro lepší kontakt se zbraní.
Z jakých materiálů jsou střelecké rukavice?
A z jakých materiálů je možné střelecké rukavice vyrábět? Může jít o syntetické materiály typu nylonu, jenž je velice odolný. Kromě nylonu může být příměsí střeleckých rukavic elastan, který zvyšuje jejich celkovou pružnost. U střeleckých i ochranných rukavic je pak vhodným přírodním materiálem zejména pro oblast dlaní nebo prstů kozí kůže, jež je odolná, má vhodnou protiskluzovou texturu a kromě toho je skvělým zpomalovačem hoření.