Anoraky a větrovky jsou ideálním kouskem oblečení pro dny, u kterých nemáme jistotu, že bude celý den teplo. Pokud se totiž i v průběhu jinak příjemného letního dne zvedne vítr, může snížit pocitovou teplotu i o několik stupňů. Bundy v této kategorii můžete jednoduše využít jak pro pracovní, tak i pro soukromé účely.
Nejen v létě, ale i o přechodných ročních obdobích, tedy, na podzim a na jaře, není radno podceňovat počasí. Ať už se do terénu chystáme jen na pár hodin nebo naopak na několik dní. Vítr snižující pocitovou teplotu nám totiž může pobyt venku potenciálně značně znepříjemnit. Při nedostatečném oblečení pak může snižovat i tělesnou teplotu. V extrémních případech pak může být důsledkem podchlazení neboli hypotermie.
Vrstva s odolností vůči větru
Z těchto důvodů je dobré, pokud si na cestu přibalíte vrstvu oblečení odolnou vůči větru, která negativní dopady větru sníží na naprosté minimum. K výhodám větrovek a anoraků patří mimo jiné i fakt, že jsou velice lehké a skladné, takže se dají jednoduše sbalit do batohu. A u některých kompaktnějších modelů dokonce i do kapsy u kalhot.
Kvalitní větrovky a anoraky jsou navíc vyrobeny z takových materiálů, že se v nich příliš nezpotíte. Nadměrné teplo je z nich odváděno pomocí systému postupné ventilace, tedy odvětrávání. Nejzásadnější ovšem je, že tyto kousky oblečení jsou odolné vůči větru, jak již napovídá jejich název, a chrání tak vůči prochladnutí. No a velká část nabízených větrovek je navíc částečně či zcela voděodolných, takže dokážou ochránit před mírným a někdy dokonce i silnějším deštěm.
Je ovšem třeba počítat s tím, že většina větrovek a anoraků neoplývá silnější vrstvou izolace. Proto nedoporučujeme jejich použití v mrazivých teplotách. Od jara do podzimu jsou ovšem jednoduše geniálním řešením.
A co materiál?
Větrovky a anoraky jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů, nicméně nejvyšší efektivitu mají v tomto případě ty syntetické. Hovoříme zde především o nylonu nebo polyesteru. A také o softshellu, což ovšem není samostatný materiál, ale spíše podskupina materiálů. Veškeré uvedené materiály jsou velice lehké a současně nejsou ani příliš drahé na to, jak jsou funkční, co se týče prodyšnosti v kombinaci s ochranou před vodou působící zvenku.
Softshellové materiály dělíme na tkané a membránové varianty. U membránových můžeme všeobecně říct, že jsou kvalitnější. Na druhou stranu nebývají tak lehké a jsou i méně pružné. Pokud svoji větrovku nebo anorak budete využívat maximálně pro jednodenní akce, určitě postačí i tkaná varianta. Větrovky ze softshellových materiálů jsou ale v různých provedeních stále velice lehké a v batohu vám příliš místa nezaberou. Některé jsou dokonce tak skladné, že je složíte i do jejich vlastní kapuce.