Klasická lékárnička má formu krabičky či případně pouzdra, do něhož můžete uložit všechny věci, které byste v případě zranění mohli využít pro poskytování první pomoci. Dokonce možná i pro záchranu života.
V lékárničkách nalezneme medicínské vybavení a materiál, jenže konkrétní obsah se sadu od sady liší. Asi jediným obecně známým případem, kdy je obsah lékárničky přesně definován, je sada pro motorová vozidla. Potom jsou ještě lékárničky definované vnitřními předpisy různých zaměstnavatelů, případně jednotek ozbrojených složek nebo členů integrovaného záchranného systému. Vhodné je ovšem sestavit si lékárničku pro všechny případy, i když to právě žádné zákony ani vyhlášky neukládají, a to podle aktuálních potřeb.
Předem vybavené sady
Lékárničky na VyzbrojSe.cz najdete zpravidla již předem vybavené, a tak není nutné dělat si složitě soupis toho, co by v konkrétní sadě mělo být. Jestliže však v některém pouzdře či krabičce najdete trochu místa navíc, můžete dovnitř vložit vybavení navíc – může se jednat třeba o škrtidlo, které mnohdy bývá volitelné, a to z jednoho prostého důvodu. Bývá totiž poměrně drahé a celkovou cenu lékárničky by neúměrně zvyšovalo. Přesto se jedná o velice důležitý doplněk, který může nejednou skutečně zachránit život.
I když si ale koupíte už hotovou lékárničku, není dobré usnout na vavřínech. Vždy se s jednotlivými prvky výbavy naučte pracovat, když zrovna nejste ve stresu. V opačném případě byste sice mohli mít profesionálně vybavenou sadu, u které byste ale intuitivně nevěděli, kam v kritické situaci sáhnout.
Je pravděpodobné, že na cestách a při taktických operacích nebudete zpravidla muset řešit žádná velká zranění. Většinou budete naopak řešit drobnější úrazy, jako je odstraňování cizího tělíska z oka pomocí vatových tampónů, řešení bolesti břicha živočišným uhlím nebo vytahování klíšťat pomocí pinzety. Přesně to jsou situace, pro které by každá lékárnička měla být vybavena především.
Jak má být lékárnička velká?
Lékárnička má být tak velká, jak velký je obsah, který do ní potřebujete uložit. Optimálně by neměla být její velikost přehnaná. I ty nejlevnější sady první pomoci přitom obsahují věci, které potřebujete pro vyřešení výše uvedených situací. Tedy v případě, že se v terénu nacházíte v jednom nebo ve dvou lidech. Co se týče obsahu, měly by být součástí lékárničky různé obvazy, čisticí tampóny, pinzeta, šitíčko, náplasti, vatové polštářky a podobně, vše samozřejmě řádně sterilní.
Na akce, na nichž se očekává účast více lidí, byste však samozřejmě měli shánět spíše o něco větší lékárničku. V tomto případě se předpokládá, že ji nebudete vždy nosit u sebe a budete ji mít zavěšenou na dostupném, předem určeném místě (např. v administrativní budově kempu nebo v hlavním stanu tábora). U hromadných akcí je ovšem lepší mít k dispozici hned dvě sady první pomoci, a to právě jednu velkou a k tomu jednu přenosnou s omezenější výbavou.
Doba trvanlivosti
Je jasné, že už hotovou lékárničku můžete naplnit i doplňkovým příslušenstvím. Někdy je to dokonce doporučováno. I medicínský materiál v čase stárne – na většině prvků výbavy dokonce naleznete datum, kdy oficiálně končí trvanlivost. Po tomto datu už výrobcem není zaručeno, že daný kousek výbavy bude fungovat správně. Obsah lékárničky je tak nutné čas od času zkontrolovat a případně i doplnit.
Kromě již vybavených lékárniček u nás ovšem naleznete také prázdná pouzdra, do nichž můžete buďto vložit prázdnou lékárničku nebo je přímo vybavit medicínským materiálem. Pouzdra na lékárničky a sady první pomoci jsou vhodná také pro taktické využití a pro profesionály. Takové pouzdro se tak hodí mít třeba na služebně, případně vlastně na jakémkoliv jiném pracovišti.