Při výběru ochranné masky pro služební účely je třeba si předem odpovědět na to, v jakém prostředí chceme masku používat. Proto je vhodné dopředu identifikovat možná rizika tohoto prostředí. Záleží na tom, jaké látky se budou pohybovat v ovzduší. Zda půjde „jen“ o prachové částice nebo i o toxické výpary, případně kovový dým.
Rizikovost prostředí
Ať už patříte do zásahové skupiny, zabýváte se ochranou osob a majetku nebo jste koordinátorem asistence prevence kriminality, jistě víte vy sami nejlépe, v jakém prostředí se vy nebo vaši kolegové pohybujete. Na základě vlastních úvah pak můžete vybrat tu správnou masku a filtry příslušné úrovně ochrany.
Masky versus polomasky
Ať už si vyberete masku nebo polomasku (rozdíly viz níže), měl by vám vybraný model dobře sedět. To znamená dokonale přilnout k obličeji, aby se vám pod masku nedostal okolní nefiltrovaný vzduch, a současně netlačit. Myslete na to, že masku můžete mít na tváři přichycenou klidně i několik desítek minut až několik hodin.
A jaký je vlastně hlavní rozdíl mezi standardními ochrannými (celo)maskami a polomaskami? Celoobličejová maska jednoduše chrání celý obličej včetně očí. Jedná se tak o nejvyšší stupeň ochrany dýchacích cest. Naopak polomaska oči nechrání. V příslušných rizikových prostředích je tak nutné ji kombinovat s ochrannými brýlemi.
Celoobličejové masky jsou zpravidla na rozdíl od respirátorů a roušek určeny k opakovanému použití. Jsou pevné a běžně disponují výdechovým ventilem. Materiál, z něhož jsou vyrobeny, by měl být nezávadný, aby pod ním na obličeji nevznikaly potničky či vyrážka (např. silikon). Zorník by měl být odolný vůči poškrábání. V popisku každé nabízené masky pak naleznete informaci o tom, jakou normu splňuje a do jakých prostředí je tedy možné ji bez obav použít.
Jak již bylo řečeno, polomasky celý obličej nechrání – vynechávají oblast očí. Což ovšem na jejich fungování nemá žádný vliv. Samozřejmostí je také u polomasky to, aby byla vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů.
Co mají masky a polomasky společné
Bez ohledu na to, jestli jde o polomasku, je ve všech případech třeba dbát ještě na to, aby se maska pohodlně nosila a zároveň aby měla standardizovaný konektor na filtry (případně aby byly filtry pro daný konektor běžně k sehnání). Důležité je i to, abyste u masek i polomasek mohli snadno provádět údržbu i desinfekci.