Cvičení s plynovými maskami jsou dnes důležitá stejně jako před lety, kdy se ještě na školách organizovaly akce civilní obrany. Dnes se dokonce začínají objevovat hlasy, které by tento „starý“ zvyk obnovily. Plynové masky dnes již naštěstí nevypadají jako historické artefakty s chobotem, s nimiž jsme se kvůli desítky let starým filtrům spíš dusili, než že by nás měly nějak chránit. No a stejně jako při branných cvičeních dětí a dospělých z řad civilistů jsou plynové masky a další ochranné pomůcky důležité pro profesionální využití na misích v armádě i v policii.
Ochranné pomůcky včetně plynových masek patří k zásadním součástem vybavení členů speciálních i „běžných“ jednotek policie, armády i dalších složek integrovaného záchranného systému. Jak jsme však naznačili, využijí je i civilisté. Masku s odpovídající úrovní ochrany můžeme vybírat podle toho, jaká konkrétní rizika nám nebo členům naší jednotky potenciálně hrozí. Jiné masky a filtry budete vybírat pro prašné prostředí, jiné pro prostory, v nichž reálně hrozí únik chemických látek nebo se zde vyskytuje dým s obsahem kovových částeček.
Masky versus polomasky
Zůstaneme-li ještě chvíli u plynových masek, potom se tato kategorie ještě dále dělí na masky a polomasky. Mezi oběma těmito typy existuje zásadní rozdíl – masky totiž na rozdíl od polomasek chrání i oči nositele. Jenže pro některé účely může být polomaska univerzálnější, jelikož ji můžete nebo nemusíte kombinovat s ochrannými brýlemi. Je už jen na vás, do jaké míry si vy nebo někdo jiný z vaší jednotky potřebujete chránit zrak.
U masek i polomasek existuje ta výhoda, že je možné je často používat opakovaně a jejich součástí bývají výměnné filtry i výdechový ventil. Pokud odpovídají dané normě, můžete je využít nejen pro osobní ochranu a taktické mise, ale i na potenciálně škodlivých pracovištích v provozech, jako jsou lakovny, laboratoře a prostory, kde se pracuje s chemickými látkami.
Roušky a další doplňky
Ochranné prostředky ovšem zdaleka nezahrnují pouze plynové masky a polomasky, ale také příslušenství k nim, což jsou právě především ony zmíněné výměnné filtry. Výběr filtru je třeba přizpůsobit kompatibilitě s danou maskou, ale také účelu využití. Je jasné, že ne všechny masky jsou kompatibilní se všemi filtry. Filtry všeobecně chrání své uživatele před škodlivými látkami, které se nacházejí ve vzduchu. Může jít o prach, kouř či dým, přičemž v popisku každého nabízeného filtru můžete vyčíst stupeň účinnosti i označení, jestli je nebo není možné daný filtr používat opakovaně.
K dalším ochranným pomůckám, které si na VyzbrojSe.cz můžete koupit, se řadí různé roušky a respirátory, s nimiž jsme se setkávali v době nedávno minulé, a tak jsou nám poměrně důvěrně známé. Roušky a respirátory ovšem není třeba používat pouze jako ochranu před přenosem respiračních onemocnění (především těch virových), ale také si je můžete nasadit při manuálních pracích, třeba při vrtání, řezání a broušení, u nichž hrozí uvolňování potenciálně nebezpečných částic do ovzduší.