Při plnění misí a služebních úkolů je třeba si chránit různé části těla. K nejdůležitějším kloubům zásadním pro celkovou mobilitu patří i kolena, která však bohužel často zanedbáváme. Jenže nezřídka musíme při taktické misi přistoupit i k pro nás ne úplně přirozeným polohám včetně polohy vkleče. Jenže v tu chvíli můžeme kolenem zavadit o ostrý kámen nebo střep, což může potenciálně vést i k nepříjemnému zranění.
Vnitřní a vnější chrániče kolen
Takovému zranění je ovšem možné se jednoduše vyhnout. A to mimo jiné díky tzv. chráničům kolen, které využijeme jak při plnění taktických úkolů, tak i při techničtějších pracích. Chrániče kolen dělíme na vnitřní a vnější, přičemž ty vnější jsou běžnější a kromě vojáků či policistů je využívají také sportovci, u kterých hrozí potenciálně zvýšené riziko pádu – například horolezci nebo skateboardisté.
Vnější chrániče
Pravděpodobně častějším řešením jsou vnější chrániče kolen, které kromě tvrdé skořápky a vložky (výplně) využívají také nastavitelné popruhy. Vnější chrániče kolen jsou v mnoha ohledech praktičtější, ale na druhou stranu mají jednu nevýhodu – ať už si je upevníte sebevíc pevně, pravděpodobně vám dříve nebo později sjedou.
Součástí vnějších chráničů je kromě tvrdé skořápky (ta absorbuje nejvíce energie při nárazu) také tzv. protišoková vrstva, která je vyrobena z neoprenu nebo molitanu, případně jiného podobně měkkého materiálu. Tato protišoková vrstva dále pohlcuje energii, která vzniká při nárazu, takže ji už nemusejí pohlcovat vaše kolena. A pak tu máme popruhy, většinou dva až tři na jeden chránič, které udržují chrániče na místě.
Vnitřní řešení do kapsy
Vnitřní chrániče kolen je možné v zásadě označit jako „řešení do kapsy“. Jedná se o tzv. vložné chrániče, které integrujeme do speciálních kapes kalhot – takové kapsy jsou součástí většiny modelů taktických kalhot, a dokonce i některých modelů kalhot outdoorových. Vnitřní chrániče jsou oproti těm vnějším více nízkoprofilové a navíc jsou stabilnější, což znamená, že nekloužou. Jejich součástí však často nebývá vnější tvrdá vrstva, ale jen měkčí vrstva protišoková. Některé vnitřní chrániče jsou ale i tak vybaveny vnější tvrdou vrstvou a jsou i účinnější vůči tvrdším nárazům – ale přirozeně jsou o něco dražší.